– af bygninger, veje eller anlæg

En 3D model af bygninger, infrastruktur eller anlæg gør dit projekt visuelt og håndgribeligt, og giver dig overblik over alle eksisterende forhold.

 

Med en 3D model får du:

  • overblik over alle eksisterende forhold
  • en nøjagtig målfast kopi af projektet
  • valid dokumentation
  • et fælles referencepunkt, der sikrer bedre kommunikation og samarbejde

3D model og visualisering baseret på korrekte og præcise data

Vi er specialister inden for datahåndtering, dokumentation og 3D model af bygninger, veje eller anlæg. For at skabe en god 3D model er det afgørende, at have gode og præcise data.

Vi har flere metoder til at indsamle data til din 3D model, og vi ved hvilken metode, der egner sig bedst til dit projekt. Med præcise opmålinger med metoder som f.eks. 3D laserscanning og dronefotos indsamler vi nøjagtige data til dokumentation af eksisterende forhold, hvilket sikrer dig et korrekt grundlag for at udarbejde 3D modellen.

3D model og visualisering kan udarbejdes ud fra eventuelt eksisterende kortmateriale, nyt indsamlede datamateriale eller en blanding. Den færdige 3D visualisering leveres til dig i det ønskede format som Revit eller lignende.

3D model af bevaringsværdige bygninger

En præcis 3D model er en nødvendighed ved genopbygning af historiske og bevaringsværdige bygninger. Vi scanner og skaber 3D modeller af historiske og bevaringsværdige bygninger, så de kan genopbygges, hvis uheldet skulle være ude, som i tilfældet med Børsen, der brændte i 2024.

Vi kan scanne og lave model med det samme, eller vi kan starte med scanningen og først udarbejde 3D modellen, hvis behovet for den opstår. Det er en fleksibel løsning, der kan holde din udgift nede, samtidig med at du sikrer dig muligheden for en nøjagtig genopbygning.

Se casen Scanning af Børglum Klosterkirke

En 3D model kaldes også en digital tvilling

Modellen er en virtuel, nøjagtig kopi af eks. din bygning, din vej eller din tekniske installation – modellen kaldes derfor også en digital tvilling. 3D modellen laves ud fra punktskyen baseret på de indsamlede scanningsdata og kan bruges af alle interessenter i projektet.

Til præsentationsformål er 3D modellen velegnet, da den præcise opmåling og bearbejdningsmetode gør modellen målfast og egnet som valid dokumentation.

 

En 3D model er et fælles referencepunkt

En 3D model af bygninger, veje og/eller tekniske installationer fungerer som et fælles referencepunkt, der gør det lettere for alle involverede parter at forstå projektets omfang og detaljer. Det fremmer kommunikationen og samarbejdet mellem arkitekter, ingeniører, bygherrer og andre interessenter. Alle kan se og anvende den samme model. I kan sidde på forskellige lokationer og behøver ikke bevæge jer ud on site for at analysere, vende, dreje, teste og simulere modifikationer eller ændringer. På den måde minimeres risici i design-, projekterings-, produktions- og installationsfasen. Ligesom modellen kan bruges til effektiv og kvalificeret planlægning af vedligehold og renoveringer og videre ind i Facility Management.

Vil du have professionel rådgivning om 3D model af bygninger, veje eller anlæg?

Anders Flensborg Iversen

Anders Flensborg Iversen

Forretningschef 3D-laserscanning & drone, landinspektør

Bliv kontaktet

Send en besked, så hører du fra os.

Cases