Hinnerup Fjernvarme og Geopartner

Hinnerup Fjernvarme og Geopartner

Kunde:

Hinnerup Fjernvarme

Periode:

2025-

Hinnerup Fjernvarme får hele pakken – fra opmåling til opdaterede ledningsdata i Softværket

Når Hinnerup Fjernvarme udbygger og vedligeholder sit ledningsnet, er det afgørende, at ledningsdata hurtigt bliver registreret og gjort tilgængelige. Derfor har forsyningsselskabet valgt en løsning, hvor Geopartner håndterer hele processen – fra opmåling i marken til opdatering af data direkte i Softværkets database.

Geopartner fungerer som huslandmåler for Hinnerup Fjernvarme og løser en bred vifte af opgaver, herunder opmåling, afsætning, påvisning og tinglysning.

“Vi leverer hele pakken. Vi opmåler ledningerne, databehandler oplysningerne og importerer dem direkte i Softværket. Hinnerup Fjernvarme skal ikke selv håndtere data undervejs – de kan se resultatet direkte i deres webGIS-løsning, når arbejdet er udført,” fortæller Peter Nielsen, kort- og landmålingstekniker hos Geopartner og tilføjer: ”Vi leverer selvfølgelig også data til andre løsninger f.eks. VarmeGraf, Thvilum og vores egen registreringsløsning Map Connect, som mange fjernvarmeselskaber benytter.”

Fra intern opgave til ekstern ekspertise

Samarbejdet begyndte, da Hinnerup Fjernvarme skulle gentænke håndteringen af deres GIS-data.

“Da vores interne GIS-medarbejder gik på efterløn, var det et naturligt tidspunkt at se på, hvordan vi fremadrettet skulle løse opgaven. Vi fandt hurtigt ud af, at Geopartner havde en erfaring med indmåling og registrering, som vi ikke selv kunne matche,” fortæller Peter Bakke, driftsleder hos Hinnerup Fjernvarme.

En væsentlig del af løsningen er, at den samme medarbejder hos Geopartner både står for opmåling og databehandling.

“Den, der måler dataene op, er også den, der efterbehandler dem. Det giver en mere smidig proces, fordi man arbejder med sine egne data hele vejen igennem,” siger Peter Nielsen.

Hurtige data. Mere fremdrift.

For Hinnerup Fjernvarme betyder det, at ledningsdata hurtigt bliver tilgængelige, og at arbejdet på anlægsprojekterne kan fortsætte uden unødige stop.

“Vores GIS-løsning bliver opdateret kort tid efter indmålingen, så vi hurtigt kan gennemgå dataene og fange eventuelle misforståelser, mens arbejdet stadig er frisk i erindringen. Samtidig kan vores smede bestille opmålinger med kort varsel, så vi undgår forsinkelser eller udsættelse af retableringen af vores tracéer,” siger Peter Bakke.

Samarbejdet omfatter også en række andre landinspektøropgaver.

“Vi bruger også Geopartner til blandt andet afsætning af tracéer og skel, lodsejeraftaler, tinglysning og udmatrikulering. Det er en smidig løsning for os at kunne trække på de kompetencer, når vi har brug for dem, uden selv at have dem in-house,” afslutter Peter Bakke.

Læs mere om totalløsningen

Peter Nielsen

Peter Nielsen

Kort- og landmålingstekniker, projektleder
Jan Thinglev Olsen

Jan Thinglev Olsen

Forretningschef Forsyning, GIS & geodata, partner

Vi klarer hele processen fra opmåling til færdige GIS-data.

Du skal acceptere marketing cookies for at kunne se tilmeldingsformularen. Cookieindstillinger